Vije-sti

HGZ - obnova povijesne zgrade u Gundulićevoj

HGZ - obnova povijesne zgrade u Gundulićevoj

U želji da detaljno i „na licu mjesta“ obavijesti javnost o tome kako napreduje konstrukcijska obnova zgrade, Hrvatski glazbeni zavod je organizirao obilazak gradilišta.

Prisutne je pozdravila predsjednica HGZ-a Romana Matanovac Vučković, a kroz gradilište ih je vodio i pobliže upoznao s radovima glavni projektant Roman Šilje.

„Konstrukcijske obnove naše zgrade financira se sredstvima Fonda solidarnosti EU i dobro napreduje pa želimo skrenuli pozornost javnosti na sve ovo što radimo u HGZ-u. A radimo mnogo, uporno i ustrajno i imamo se čime pohvaliti! Ovo što vam danas pokazujemo nije samo puki izvještaj o obavljenim fazama radova. Ovo je jedinstveni trenutak u kojem se susrećemo s poviješću, zavirujemo u prošlost, a istovremeno vidimo viziju budućnosti.“ – rekla je Romana Matanovac Vučković.

Obilasku su se pridružiti posebni gosti – ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek i zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet koji se složili u ocjeni da HGZ odlično upravlja ovim velikim projektom jer su radovi na obnovi kulturne baštine iznimno složeni i zahtjevni.

Najstarija udruga građana

Hrvatski glazbeni zavod osnovan je kao društvo ljubitelja glazbe, a prvi članovi upisani su u siječnju 1827., Do kraja te godine, u Zagrebu koji je tada imao desetak tisuća stanovnika, bilo je upisano čak stotinu i jedanaest članova što je predstavljalo 1% stanovnika!

HGZ je najstarija hrvatska i jedna od najstarijih svjetskih „živućih“ udruga građana. Osnovan kao građanska inicijativa, nije podržavljen u gotovo dva stoljeća neprekidnog postojanja i djelovanja - bio je i ostao udruga građana koja širi glazbenu kulturu i financira se isključivo iz vlastitih prihoda. Kolijevka glazbene naobrazbe, oblikovatelj koncertnog života grada, brižni čuvar glazbenog amaterizma – HGZ je sve to i mnogo više.

Zgrada HGZ-a s prvom koncertnom dvoranom u gradu sagrađena je 1876. donacijama građana i preživjela je dva katastrofalna potresa: 1880. i 2020. godine. U potresu 1880. u zgradi je došlo do oštećenja stubišta koje vodi u koncertnu dvoranu, a njegov popravak te neke manje zahvate u prizemlju izveo je glasoviti arhitekt Herman Bollé.

  1. zgrada je zaštićena kao spomenik kulture, a od 2002. kao kulturno dobro i upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.

 

Utrka s vremenom

Nakon potresa 2020. prve skele u Zagrebu postavljene su upravo na zgradi HGZ-a, a zahvaljujući donacijama građana iz Hrvatske i svijeta, u rekordnom roku je napravljena hitna sanacija. 

U ožujku 2021. potpisan je ugovor s Ministarstvom kulture i medija RH o dodijeli 57 milijuna kuna iz Fonda solidarnosti EU, a u travnju su započeli radovi. Uprava i članovi udruge ulažu iznimno velike napore kako bi HGZ izborio ovu zahtjevnu utrku s vremenom i okončao radove u zadanim rokovima.

Trenutna faza obnove u skladu je s dinamičkim i financijskim planom izvedbe radova, a planirani dovršetak radova je sredina ožujka 2023. U ovom trenutku izvode se radovi ojačanja temeljnih konstrukcija (pod-betoniranje temelja, ojačanje podzemnih zidova torkret betonom i FRCM sustavima) kao i izvedba betonskih seizmičkih ukrutnih jezgri. Usporedo se izvode radovi na ojačanju nadzemnih zidova kao i podnih ploča svih etaža.

U zadnjoj fazi konstruktivne obnove izvodit će se spregnuta čelično-betonska podna ploča potkrovlja i novo čelično krovište.

sound-report.com
sound report

Glazbeni magazin o domaćoj nezavisnoj sceni