Specijal

Povratak Linkin Parka: Novo poglavlje

photo: Linkin Park, credit: James Minchin III

Povratak Linkin Parka: Novo poglavlje

Na veliko oduševljenje fanova diljem svijeta, Linkin Park, legendarni američki nu-metal bend koji je oblikovao glazbeni svijet početkom 2000-ih, vratio se na scenu u punom sjaju. Nakon višegodišnje pauze, uzrokovane tragičnom smrću frontmena Chestera Benningtona 2017. godine, bend je 11. rujna 2024. održao povratnički koncert u prepunom Kia Forumu u Los Angelesu, čime su ponovno privukli pažnju globalne publike.

Ulogu glavnog vokala preuzela je Emily Armstrong, dok je Colin Brittain zamijenio Roba Bourdona na bubnjevima. Međutim, sve od tog dana burne miješane reakcije se ne stišavaju. Dok jedni hvale Emilyn snažan vokal i svježinu koju unosi u zvuk Linkin Parka, drugi su kritični, smatrajući da bend na neki način izdaje naslijeđe Chestera Benningtona. Među nezadovoljnima je i Chesterov sin Jaime, koji je otvoreno izrazio svoje neslaganje s novim smjerom benda. Ovaj povratak potaknuo je brojna pitanja. Kamo sve to vodi? Može li bend ostati vjeran svojim korijenima, a istovremeno nastaviti evoluirati? Osvrt koji slijedi donosi promišljanja autorice o bendu koji je obilježio generacije, sada suočen s izazovom očuvanja svoje glazbene baštine u novim okolnostima. 

Dan nakon povratničkog koncerta, napokon sam našla vremena sjesti pred ekran i pogledati snimku na YouTubeu. Odmah me privukao livestream s pratećim live chatom u kojem su fanovi u realnom vremenu komentirali svaku sekundu nastupa. To je bila prilika za uvid u različite reakcije publike – mišljenja su bila podijeljena gotovo jednako intenzivno kao i emocije. Dok su jedni s oduševljenjem pisali kako Emily Armstrong "rastura" te donosi novu energiju u zvuk benda, drugi su izražavali nezadovoljstvo, govoreći da to više nije "onaj" Linkin Park bez Chestera.

Na trenutke je chat bio kaotičan, s fanovima koji su jedni druge uvjeravali u ispravnost svojih stavova. Dok su neki tvrdili da bend mora evoluirati i prihvatiti promjene, drugi su žalili za Chesterovom nezamjenjivom prisutnošću i emotivnim intenzitetom koji je unosio u svaku izvedbu. Upravo taj jaz između prošlosti i sadašnjosti bio je najočitiji u komentarima, jer su obožavatelji na neki način tražili ravnotežu između nostalgije i otvorenosti prema novom poglavlju benda.

Mnogi su istaknuli da bend čine i ostali članovi, također umjetnici, koji su uložili svoj kreativni doprinos bendu kroz godine, te da imaju pravo nastaviti svoj glazbeni put, bez obzira na tragični gubitak. Sklona sam se složiti s tim mišljenjem, a da ste vidjeli ozareno lice Mike-a Shinode tijekom koncerta, vjerujem da biste se i vi bili istog mišljenja. Njegova energija i povezanost s publikom bili su neosporivi kada je koncert započeo emotivnom porukom, pozvavši publiku da pjevaju u Chesterovo ime – gesta koja je odjeknula duboko među svima prisutnima.

Osobno, vjerujem da je uvođenje ženskog vokala genijalan potez. Emily Armstrong ne pokušava kopirati Chestera – niti bi to bilo moguće – već donosi svoju osobnost i stil, što smatram ključnim za budućnost benda. Razumijem da će za mnoge biti teško prihvatiti promjene, posebno kada su vezani uz toliko emotivno snažnu figuru kakav je bio Chester.

Neposredno nakon prvog koncerta u novom sastavu, detalji iz života Emily Armstrong već su izazvali kontroverze koje su dodatno podijelile fanove. Neki obožavatelji izrazili su zabrinutost zbog njezine povezanosti sa Scijentološkom crkvom i otvorene potpore Dannyju Mastersonu, glumcu i scijentologu osuđenom za silovanje. Na društvenim mrežama i forumima i dalje se vode žustre rasprave o tome koliko je etično da netko s takvim stavovima bude u središtu pozornosti tako velikog benda. Mnogi se pitaju kakav utjecaj njezine osobne odluke i uvjerenja mogu imati na reputaciju i budućnost Linkin Parka, a neki čak pozivaju bend da se javno ogradi od tih kontroverzi. Sama Emily se ubrzo obratila javnosti kako bi pojasnila svoj tadašnji odnos s Dannyjem Mastersonom, rekavši:

„Prije nekoliko godina zamolili su me da podržim nekoga koga sam smatrala prijateljem na pojavljivanju pred sudom, te sam otišla na jedno ročište kao promatrač. Ubrzo nakon toga shvatila sam da nisam trebala. Uvijek pokušavam vidjeti dobro u ljudima, a krivo sam ga procijenila. Od tada nikad nisam razgovarala s njim.“ (izvor: Billboard)

Međutim, Emily se do danas nije oglasila o svojoj povezanosti sa scijentološkom crkvom, što je i dalje trn u peti mnogih obožavatelja benda. S obzirom da je ljudski griješiti mislim da bi javnost trebala oprostiti Emily zbog svoje naivnosti, a što se tiče njezinih vjerskih uvjerenja, smatram da su ona privatna stvar, koja ne bi trebala utjecati na percepciju njezina doprinosa bendu. Meni osobno važna je samo glazba, a s obzirom na to da nerado pratim tabloide, usredotočujem se na ono što Linkin Park sada stvara.

Što se toga stvaralaštva tiče, mislim da se Emily izvanredno uklopila u bend, a njena suradnja s bendom očito donosi rezultate. Objavili su nekoliko odličnih singlova, poput Emptiness Machine, Heavy is the Crown i Over Each Other, čiji taktovi neodoljivo odišu aurom prvog albuma Hybrid Theory iz 2000. Oduševljava i činjenica da nam se bliži i izlazak albuma From Zero najavljen za 15. studenog 2024. Bend je odmah nakon povratničkog koncerta krenuo na turneju i najavio nastavak žestokog tempa nastupa i u 2025., a novi datumi neprestano se objavljuju.

Još nam je preostalo komentirati raspravu koja se povela o tome treba li Linkin Park promijeniti ime. Ovdje se može povući zanimljiva paralela s bendovima poput Joy Division i New Order. Nakon što je Ian Curtis, frontmen Joy Divisiona, tragično preminuo 1980., preostali članovi odlučili su nastaviti svirati pod novim imenom – New Order. Ta promjena bila je ključna jer je označila prijelaz u novi zvuk i fazu karijere. Za mnoge je to bila odluka kojom su odali počast Curtisovom naslijeđu, dok su istovremeno omogućili sebi da krenu naprijed bez opterećenja prošlosti.

U slučaju Linkin Parka, pitanje imena također dolazi u fokus. S obzirom na to da je Chester Bennington bio srce i duša benda, bi li nastavak pod istim imenom bez njega bila svojevrsna izdaja naslijeđa koje je stvorio? Argumenti za promjenu imena temelje se na poštovanju prema Chesteru i činjenici da novi članovi unose drugačiju energiju i zvuk, pa bi možda i ime benda trebalo odražavati tu evoluciju. Osobno, smatram da su trebali ozbiljno razmotriti promjenu imena. Zadržavanje imena Linkin Park ostavlja gorak okus nostalgije i podsjeća nas na ono što je bend nekad bio, umjesto da u potpunosti prihvati novo poglavlje koje započinju. Ipak, smatram da je najvažnije to što se glazba i dalje stvara – a to što ona izlazi pod "starim" imenom Linkin Park, ipak je manje bitno.

Na kraju, ono što mi se posebno svidjelo je osjećaj da, iako više nema Chestera, duh benda živi dalje kroz njegovu ostavštinu i kreativni izraz svih članova. Vjerujem da će s vremenom novi zvuk Linkin Parka evoluirati i postići nešto posebno i drugačije, dok će istovremeno odavati počast onome što je Chester izgradio zajedno s njima.

Bez obzira na smjer u kojem će se kretati, jedno je sigurno – Linkin Park ima nevjerojatno lojalnu bazu fanova koja će strpljivo čekati svaki njihov naredni korak. Bend je svojim povratkom dokazao da i nakon najvećih tragedija može postojati nada i kreativnost. Njihova glazba, koja je uvijek bila izvor snage za one koji se bore s osobnim demonima, sada je jača nego ikad prije. Preostaje nam samo da držimo fige za skorašnji nastup u našoj blizini.