Koncerti

Jello Biafra & The Guantanamo School Of Medicine raspalili Vintage

Jello Biafra & The Guantanamo School Of Medicine raspalili Vintage

Topla ljetna noć i koncert u organizaciji Vintage Industrial Bara zvučali su kao pun pogodak ovog petka. Vintage je odlučio ugostiti legendarnog Jello Biafru i njegov prateći bend The Guantanamo School Of Medicine. Kao predgrupa su bili najavljeni poznati zagrebački punkeri Kurve, što je obećavalo još jednu vruću i veselu noć unutar zidova Vintagea.

Tradicionalno, dvorište Vintagea je bilo ispunjeno svima koji su odlučili popiti koju čašicu prije koncerta, a i onih koji nisu skupili 80 kn za kartu u pretprodaji ili 100 na dan koncerta. Već kod ispunjene terase su stajali zaštitari, što me iznenadilo s obzirom da su inače bili samo na ulazu u klub. No, kako god, ugodno me iznenadio broj okupljenih na terasi jer sam nekako stekla dojam da koncert neće biti baš toliko posjećen. Na početku koncerta, a i u stankama između bendova je terasa bila krcata i kretanje je bilo otežano što mi je bio pokazatelj da sam se prevarila te da će Vintage opet biti ispunjen.

KurveKurve

Koncert su s minimalnim kašnjenjem otvorile Kurve. Kurve su zagrebački punk bend nastao 2010., koji već ima određeni status u svojim krugovima. Priča se priča da ih je za predgrupu odabrao sam Biafra, koji je tijekom koncerta spomenuo kako je propuštanje svirke Kurvi bila jako glupa ideja za sve one koji su imali kartu, što im svakako može laskati. Bilo je očigledno po broju publike koja je odabrala njihov nastup u vrućem prostoru Vintagea da imaju svoju poveću grupu fanova. Od početka su ih u prvim redovima podržavali vjerni fanovi, a oni im nisu ostali dužni. Unatoč slabijoj razumljivosti pjevača, što ćemo nazvati tehničkom poteškoćom, bilo je dosta onih koji su nadoknadili to pjevajući uz njega. Iako sam tek sada dobila priliku čuti ih, Kurve su na mene ostavile jako dobar dojam. Imaju baš sve što jedan bend toga žanra treba imati te su im pjesme odlične. Sviraju dobar i brz punk od kojeg se ne može ostati miran. Svoj su koncert odradili pred polu punim Vintageom, i rekla bih da je ovo bilo najviše ljudi što sam vidjela na jednoj predgrupi što je u svakom slučaju pohvala za naše Zagrepčane. Odsvirali su svoj punk te teren jako dobro pripremili za glavne aktere večeri.

Jello BiafraJello Biafra

S malo većim kašnjenjem, na stejđ je izašao prvo samo The Guantanamo School of Medicine i svom lideru priuštili ulazak kakav Jello Biafra i zaslužuje. Vječni zabavljač Biafra je uletio na stejđ i pokupio ovacije samim svojim osmijehom koji je uputio okupljenima. Jello Biafra and the Guantanamo School of Medicine djeluju zajedno od 2009., a iza sebe imaju dva albuma: "The Audacity of Hype" i "White people and the Damage done". Otvorili su koncert s pjesmom "The Brown Lipstick Parade" te je Biafra svojim gestama i pantomimom dočarao poantu ove pjesme. Tokom cijelog koncerta, Biafra si je dao prije svake pjesme malo vremena i prostora da ispriča dio neke njegove priče o osobnom nezadovoljstvu stanjem u svijetu. Pričao je tako o političarima, korupciji, rasizmu i fašizmu, svojim frustracijama, sve ono što se nalazi u pjesmama te je tako na jedan originalan način uveo publiku u pjesmu koja je svirala. Svom tom pričom o svojoj ideologiji, Biafra je držao određenu atmosferu u Vintageu. Odsvirali su i pjesme kao što su "John Dillinger", "New Feudalism", "Barackstar O'Bummer" i "Mid-East Peace Process" koje jasno govore što Biafra misli o politici. Sve te pjesme su izazvale oduševljenje kod publike jer su brze i ritmične te uz nezaustavljivi pogo se moglo i rasplesati te su bili rijetki oni koji su mirno stajali i promatrali ekscentričnog Biafru kako prenosi svoje ideje kroz pjesme. Tijekom cijelog koncerta je Biafra imao kontakt s publikom ne samo pričom već i time što ih je polijevao vodom, naučio kako se kaže hvala na hrvatskom, izveo par skokova sa stejđa te davao fanovima mikrofon da mu pomognu u pjevanju. Najviše oduševljenja je, očekivano, dobila dobro poznata "California uber alles".

The Guantanamo School of MedicineThe Guantanamo School of Medicine

Tijekom te pjesme je publika apsolutno izgubila kompas te je pogo podivljao, a bilo je i hrabrih koji su se popeli na stejđ i s njega skakali unatoč velikom negodovanju zaštitara. Vjerojatno je to sve ponijelo i Biafru koji se spustio među publiku i u trenu bio obasipan zagrljajima, dok ga je zaštitar pokušao vratiti na njegovo mjesto. Odsvirali su još i "Hollywood Goof Disease" i "Werewolves of Wallstreet" kao i covere Dead Kennedysa "Government flu" i "Nazi punks fuck off". Pjesmom "Pets eat their masters" završio je regularan dio koncerta te se otvorio prvi bis u kojem je bend izveo jednu svoju, "Panic land" i jedan cover "Holiday in Cambodia" koji je, naravno, pokupio više oduševljenja. Nakon što se bend pozdravio s publikom, planirano ili ne, vratili su se na stejđ jer kakav bi to bio nastup da se ne odsvira "Kill the poor", koji je Biafra najavio kao pjesmu koja bi trebala biti himna svim vodećima u svijetu. Koncert je bio zatvoren pjesmom "Shock-U-Py!" te je Biafra uz zahvale pozdravio publiku i sišao s pozornice.

Iako sam očekivala dobar koncert, ugodno sam bila iznenađena energijom i atmosferom koja je kružila Vintageom. Definitivno koncert na koji je vrijedilo otići, a može se i reći da je Vintage ovime najavio odličnu novu sezonu koja uskoro počinje. 

Fotografije: Lea Šuker