Vije-sti

Matematika emocija: Ed Sheeran uveo Zagreb u 21. stoljeće

photo: Ed Sheeran mobitelom sa tribina, credit: Filip Bušić

Matematika emocija: Ed Sheeran uveo Zagreb u 21. stoljeće

Jedan od najpoznatijih svjetskih kantautora, Ed Sheeran, održao je sinoć spektakularni koncert na zagrebačkom Hipodromu pred više od 68 tisuća obožavatelja. Već godinama Zagrebu nedostaje glazbenih spektakala ovako velikog kalibra, a posljednji masovni koncert na Hipodromu dogodio se prije dugih 12 godina kada su Red Hot Chili Peppersi odradili za dlaku prekratak nastup pred 35 tisuća posjetitelja.

Zato i ne čudi da su se zagrepčani zajedno sa fanovima iz cijeloga svijeta sinoć s posebnom euforijom preljevali niz Most slobode i usidrili se na doista jedinstvenu pozornicu s kojom Ed putuje na svojoj +–=÷× (Mathematics) svjetskoj turneji već dulje od dvije godine (krenula je u travnju 2022.). Cijeli koncept nastupa odudara od klasične paradigme onoga što bi jedan koncert morao biti i gura granice mogućeg sve dalje i dalje, a krajnji rezultat za posjetitelja je potpuno nov koncertni osjećaj i doživljaj. Da pojasnim, kružna centralna pozornica na kojoj je izvođač u samom srcu foruma posjetitelja genijalan je izum jer nitko ne ostaje zakinut za dobru poziciju i svi dobivaju dužnu pažnju, a možemo si samo zamisliti kakav je osjećaj izvođaču biti u centru okružen sa svih strana euforičnim plesom publike.

Sličnu pozornicu imali su još U2 na svojoj 360° turneji 2009. godine i možda još poneki meni nepoznati izvođač, ali jednom kada to doživite čini vam se kao da više nikada ništa neće biti isto. Ed Sheeran je iskoristio značajke pozornice do maksimuma jer je uspio u naumu da se baš svaki posjetitelj osjeća kao u jednom od pubova u kojem je prema vlastitom priznanju nastupao pred malobrojnima u počecima svoje karijere. Kada je započinjao svirku (točno u 20:15) objasnio nam je svoju viziju. Od samih početaka nastupa sam sa svojom gitarom i loop pedalom na kojoj gradi svaku pjesmu i dovodi je do vrhunca s nekoliko slojeva glazbe snimljenih uživo na licu mjesta. Mislim da mu je bilo jako stalo da publika shvati da ne svira i pjeva na unaprijed snimljenu matricu, već da je svaki koncert poseban upravo zato što gradi svaku pjesmu uvijek iznova. Rezultat je bio fantastičan. Svaka skladba je počinjala u intimnom, akustičnom stilu i razvijala se nama pred očima uz pomoć loop pedale, a u režiji jednog od najtalentiranijih kantautora današnjice. Povremeno mu se pridružio i bend, ali nikada ne na samoj pozornici, već su intrumenti bili jednakomjerno smješteni u podnožju svakog od šest 30-metarskih jarbola koji su okruživali pozornicu. Još kad čujete da je iz svakog jarbola i oko pozornice sukljala vatra dostojna Rammsteina, a otvaranje i zatvaranje koncerta popratio vatrometni spektakl past ćete sa stolca. Ne pitajte me gdje je u cijeloj toj ludnici bio smješten tonac.

U samoj setlisti nije bilo iznenađenja, otvorio je sa Castle on the Hill, a završio s Bad Habits, između kojih smo čuli presjek najboljih stvari sa albuma + (Plus), × (Multiply), ÷ (Divide), = (Equals), i – (Subtract), ali i par obrada (primjerice Love Yourself koju je Ed napisao za Justina Biebera) te pjesama nastalih u suradnji sa raznim umjetnicima kroz godine. U svom prepoznatljivom ležernom stilu, s osmijehom na licu i majicom na kojoj je pisalo ZAGREB, Sheeran je odmah uspostavio prijateljski odnos sa publikom. Sa zadovoljstvom smo pratili svaku njegovu uputu vezanu za pjevanje, ali posebno je slatko bilo kada nas je obavijestio da pjesma Tenerife Sea najbolje funkcionira ako je otpjeva u potpunoj tišini. Bili smo mirni kao bubice i uživali u romantici. 

Koncert je trajao više od dva sata, a od 26 pjesama koje je izveo posebno se istaknula pjesma Eyes Closed, koju je skladao u trenutku kada je nenadano izgubio dobrog prijatelja, a izveo ju je za sve koji su pretrpjeli smrt voljene osobe. Skladbe poput Shivers, Galway Girl i Shape of You pružile su plesnu protutežu romantici i uspomenama, tako da sam sigurna da su svi posjetitelji dobili sve što su očekivali od nastupa, ali i više od toga.

I za kraj, ako vam se čini da je priređivanje koncerata ovih razmjera noćna mora svakog organizatora ili mislite da je upravo prometni kaos razlog što Zagreb velika imena nepravedno zaobilaze u širokom luku, sinoćnja situacija pokazuje upravo suprotno. Posjetitelji su poslušali upute organizatora i većim djelom koristili javni prijevoz, bicikle i dobri stari cipelcug kako bi se bezbrižno vratili svojim domovima nakon svirke, na samom Hipodromu bilo je dovoljno vode, hrane i toaleta za masu ljudi, a policija je čini mi se ležerno i uspješno regulirala promet bez većih incidenata prije, za vrijeme i nakon koncerta. Možda će se nakon uspješne organizacije sinoćnjeg događaja pročuti da se i u Zagrebu može divno ugostiti najveća svjetska imena. Ja se prva svesrdno nadam da nas već sljedeće godine čeka još jedan mega spektakl na Hipodromu, jer sinoćnu atmosferu bi doista trebalo što prije ponoviti.