
MIMO u znaku tvrdog duba
16.11.2015. 19:31
Dočekao je i studeni svoju nedjelju posvećenu samo najboljoj domaćoj glazbi, al ne toj što nebulozno vrišti iz etera raznih samoprozvanih najboljih stanica, već onoj što prolazi mimo većih medijskih kanala. Još jednu večer smo proveli u ugodnom zaklonu Muzeja suvremene umjetnosti te svjedočili live performansu iste, a različite. Gorgonu je ovog puta uzdrmao tvrdi dub, razvučen od elektronike do stonera.
Glavni krivci za ispunjenu dvoranu, ugodnu atmosferu i puna dva sata dubbanja bili su Dubble i Waitapu, priznata imena dub scene, scene koja nema široku publiku, al je zato ista spremna prevaliti brda i dolina za drmati glavu među piramidama zvučnika. Navikli da bas trese tlo pod nogama, nadam se da nisu zamjerili odsustvo basa u toliko mjeri, al smatram kako ga je bilo sasvim dovoljno s obzirom na poziciju slušatelja u Gorgoni. Uzevši u obzir i kako su oba benda sastavljena od bivših članova bendova miješanih žanrova – od duba do punka, dobra svirka je bila zagarantirana.
Kako se kockice slažu jedna na drugu, organiziranje dub edicije inventara vuče za sobom i ugošćavanje pojedinaca vezanih uz dotičnu scenu. Ako ste zbunjeni ugošćavanjem pojedinaca mora da nikad niste prisustvovali MIMO programu. Osim da vas potaknem da prisustvujete sljedećem izdanju za tri tjedna, ne mogu vam pomoć po pitanju te sramote, ali mogu objasniti da u sklopu svakog koncerta gostuju tri eminentna imena, redom novinari i glazbenici, te između dvije izvedbe diskutiraju o proboju dotičnih bendova i stanju na sceni. Sinoć su nam svojim prisustvom obogatili večer Vedran Meniga, Ilko Čulić i Sanjica Burlović koja je za sobom povukla hrpicu kolega i istomišljenika što je pogodovalo opuštenijoj atmosferi u našim redovima.
Kako je recept dobro znan, i u 20 sati MIMO, osim u Gorgoni, starta i u eteru Hrvatskog radija, duo sastavljen od članova Radikal Dub Kolektiva, Vanje i Jadranka, zaposjeda prepunjeni mix pult i kreće u akciju. Znani kao Dubble, aktivni od 2012, izbacili su već nekoliko kraćih izdanja, koja smo sinoć imali prilike čuti. I dok su Vanja i Jadranko nemilo plesali pred našim očima, dobila sam želju čuti ih uskoro u nekom klupskom izdanju da mogu i sama pokušat hvatati ritam udovima. Zaveli su me koketirajući s elektronikom od dubstepa do trance-a, a i poigravanjem s melodikom što je utkalo nade mojoj nikad ostvarenoj karijeri virtuoza na melodici. Šalu na stranu, osim melodike, Vanja se primala i mikrofona te svojim ugodnim vokalom utopljenim u reverb nije dopuštala tvrdom dubu da utone u monotoniju.
A koliko smo daleko od ikakve monotonije bili govori i činjenica da su Dubbli odradili set od sat vremena, što nije praksa za prvi bend večeri te "kvari" koncept u kojem drugi bend, nakon diskusije, starta u 21 kako bi sve skupa do 22 došlo kraju. No protekla je, po svemu sudeći, bila nešto drugačija MIMO večer. Osim svojih novih stvari, izveli su i kolaboraciju s Yurijem iz ST!llnessa te "Dub queen" sa "Hellnes centra" RDK-a, izdanog neposredno pred raspuštanje benda.
U drugom dijelu večeri nas je ponovo čekao tvrdi, tvrdi dub, no prilično drugačiji od prethodnika. Dok se potonji naslanjaju na elektroniku, Waitapu svoj dub spaja prvenstveno sa stoner rockom. Prethodnici su operirali po mix pultu, ali kolege iz Čakovca su se opredijelili svoj zvuk, obučen u veo mračne psihodelije, izvesti na instrumentima. No, kvartet je preuzeo vremenski format od Dubble i priredio nam sat vremena dub hipnoze. I dok se paralele povlače s nedavno posjećenim koncertom Francuza High Tone, ipak ne vidim toliku mjeru eksperimentalnosti i usredotočenosti na slojevitost zvuka, u slučaju Waitapua gitare vode glavnu riječ. One pridonose silini i energiji koja se bitno promijenila u dvorani, te se širila preko visokim redovima zadovoljne publike. Jedina zamjerka ide basistu koji je dopustio tehničkim problemima da ga izbace iz takta i tako, zaboravivši da ide izravno na radio, ostavio eter u tišini, a publiku Gorgone (ili barem mene) u potrazi za malo vještije interakcije s prisutnima. Ali nema straha za Waitapu, učimo dok smo živi, ali na takav ne nailazimo bend svakodnevno.
Još jedno sjajno MIMO druženje završilo je na afteru u Spunku uz novu dozu najbolje domaće glazbe, jer od ove godine nema smrzavanja ispred MSU-a! Vidimo se opet za tri tjedna kada će se na trećem koncertu ove sezone probranoj zagrebačkoj publici predstaviti Luce i Jam ritual.