Njihov premijerni nastup u Zagrebu sa nestrpljenjem se čekao.
Amyl and the Sniffers otkrio sam za vrijeme pandemije kada sam istraživao nove bendove i na prvu mi se svidio njihov beskompromisni zvuk, žestoki rifovi i karakterističan vokal. Do sada su objavili tri studijska albuma: Amyl and the Sniffers (2019.), Comfort to Me (2021.) i Cartoon Darkness (2024.). A ako vas zanima kako su zvučali na samom početku valja poslušati i njihova dva EP-a Giddy Up (2016.) i Big Attraction (2017.).
Sinoć je Šalata, iako nije bila rasprodana, bila prepuna. Publika se sastojala od raznolike ekipe, ali ipak su prednjačili mlađi u ranim dvadesetima. Također, primijetio sam da je bilo dosta fanova iz drugih zemalja, što zapravo nije čudno s obzirom na to da im je zagrebački nastup bio jedan od rijetkih (ako ne računamo dan ranije u Trstu) u ovom dijelu Europe. Večer su u 20h otvorile talijanske pankerice Hey Darling, koje su sasvim solidno zagrijale publiku. Riječ je o tročlanom ženskom punk sastavu koje svoj zvuk opisuju kao alternative cute punk, a ovom su prilikom promovirale svoj prvi singl „Bored to Death“.
Nakon pola sata pauze, točno u 21h na pozornicu su izašli Amyl and the Sniffers i koncert otvorili pjesmom „Control“. Trebale su im točno tri pjesme da se u potpunosti usklade s publikom, a na četvrtoj stvari „Capital“, u prvim je redovima krenuo raspašoj koji nije stao sve do posljednjeg takta. Sirova energija zvuka Amyl and the Sniffersa poticala je Šalatu na plesanje, skakanje i poganje. Amy Taylor od početka je suvereno vladala pozornicom, a njezin bijesan i prodoran vokal dominirao je cijelim nastupom. Što se tiče setliste, najviše pjesama odsvirali su s prvog i trećeg albuma. U prvom dijelu koncerta „Security“ i „Guided by Angels“ definitivno su obuzele publiku u prvim redovima, dok je feministička „Me and the Girls“ odnijela prevagu u drugom dijelu. Kao vrhunac večeri izdvojio bih masovno poganje na „Hertz“, a zatim na „Some Mutts (Can’t be Muzzled)“ s kojom su i zaključili standardni dio nastupa. Nakon kratkog zazivanja za bis su ostavili „Got You“ i „GFY“. Nakon (prekratkih) sat i petnaest minuta australski punk protutnjao je kroz Šalatu, ostavljajući iza sebe oznojenu i iscrpljenu, ali zadovoljnu publiku.
Treba dodati i kako je originalnog basista Gusa Romera na ovoj turneji zamijenila basistica sastava Public Figures, Lakota Vella. Lakota je više nego uspješno pratila Brycea Wilsona na bubnjevima i Declana Mehrtensa na gitari te se bez problema uklopila u zvučnu mašineriju benda.
Nakon koncerta sreo sam dosta frendova s kojima sam prokomentirao koncert i neki su se požalili na zvuk. Cijeli sam nastup bio u prvim redovima i tamo nisam primijetio nikakve nedostatke, no ne znam kako je bilo iza. Kao kuriozitet ću dodati da su se žestoki rifovi nastupa čuli skroz do zagrebačke Trešnjevke.
U nastavku i galerija.




























