photo: Harmonija disonance, credit: Ivan Peček
Harmonija disonance objavila novi singl Zima
03.03.2021. 09:52
Nakon prijavljivanja pjesme na Doru 2021., vokalni ansambl tradicijske glazbe Harmonija disonance 5. veljače 2021. objavio je svoj prvi singl Zima.
Pjesmu u cijelosti potpisuje talentirani mladi autor Bartol Stopić, dok iza produkcije stoji synth-wave duo pocket palma. Pjesma je dostupna na YouTubeu, Spotifyju, Apple Musicu i Deezeru.
"Ideja za pjesmu je nastala tijekom travanjske karantene. Sa sastavom Harmonija disonance imao sam priliku surađivati na projektu Tragom tradicijskih pjevanja još 2017. godine i od tada sam očaran njihovim zvukom - otkrio je Bartol koji pjesmu opisuje kao čist spoj tradicijskog načina pjevanja i teksta, adaptiranog iz napjeva koji dominiraju repertoarom ansambla, za moderne standarde glazbe. Bartol Stopić student je 5. godine saksofona na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Višestruko je nagrađivan na državnoj i međunarodnoj razini, a osim klasičnog saksofona bavi se i skladanjem komercijalne i primijenjene glazbe.
Iako smo se kao ansambl susrele s mnogim izazovima, kako pjevačkim tako i scenskim, projekt Zima za nas je bio novi izazov. Kad nam je Bartol došao s idejom za pjesmu s oduševljenjem smo ju prihvatile. Na snimanju smo uživale s odličnim producentima Anjom i Lukom iz pocket palme koji su Zimi dodali još onaj završni touch i ruralnome dodali moderno - rekle su oduševljene cure iz Harmonije disonance.
Pjesma Zima čini se poput umiljate ljutnje. Graciozne jarosti. Mrkosti u ljepoti. I pokazuje rekreaciju kakvu sa sobom može donijeti glazbeno istraživanje ansambla zagrebačke Muzičke akademije - piše o novom singlu Goran Komerički, radijski producent, novinar i glazbeni kritičar, a nastavlja u tonu: Pjesma, dakle, nije prošla na natječaju na Doru, no to svakako nije jedini način da se europska glazbena prostranstva upoznaju s 'tvrdim srcem' hrvatske glazbene igre.
Ansambl Harmonija disonance izrastao je iz istoimenog projekta započetog u listopadu 2016. godine na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Riječ je projektu zamišljenom kao mjesto susreta studenata Muzičke akademije i vrsnih pjevača tradicijske glazbe. Vođen idejom premošćivanja procijepa između svjetova akademskih i tradicijskih glazbenika, umjetničke i tradicijske glazbe, on je prije svega otvorio prostor zajedničkog učenja, iskušavanja i stvaranja glazbe. Djelovanje ansambla daje nedvosmislen odgovor na pitanje jesu li najstariji slojevi tradicijske glazbe uopće relevantni i inspirativni za najmlađu generaciju glazbenica obrazovanih u sustavu zapadnoeuropske umjetničke glazbe.
Repertoar ansambla oblikovan je u neposrednom susretu s vrsnim poznavateljima tradicijskog pjevanja – voditeljem ansambla dr. sc. Joškom Ćaletom te tradicijskim pjevačicama i pjevačima. Od svog osnutka Harmonija disonance sudjelovala je u nizu projekata od kojih se posebno ističu koncert u Francuskom paviljonu Studentskog centra u sklopu zajedničkog projekta umjetničkih akademija Sveučilišta u Zagrebu, zajednički koncert s Jazz ansamblom Muzičke akademije u ciklusu Lisinski subotom (studeni 2017.) te koncert Pjevati ću, ne ću stat u muku, 2019., s ciljem predstavljanja ženskih pjevanja iz Arhiva Instituta za etnologiju i folkloristiku. Ansambl je snimio svoj prvi nosač zvuka Harmony of Dissonance – Traces of Croatian Traditional Singing, u suradnji s Jazz ansamblom Muzičke akademije u siječnju 2019. godine. U listopadu i studenom 2018. HRT snima dokumentarni film o samom ansamblu Harmonija disonance na različitim lokacijama u Hrvatskoj