
Je li ovogodišnja dodjela nagrade Grammy povijesna ili - korumpirana?
15.03.2021. 17:46
Počevši još s nominacijama, ovogodišnja dodjela Grammy nagrada za sobom je podignula dosta prašine. Nekoliko je razloga za to: od brojnih dobrih i zanimljivih do nažalost, nekih manje lijepih.
Ukratko, ovogodišnja Grammy saga itekako ide uz godinu iza nas: s puno upitnika (na neka pitanja još uvijek nema odgovora), povijesna (ponajprije zbog okolnosti i pandemijskih uvjeta u kojima je ceremonija održana) i - kontroverzna (čemu u prilog idu i ova spomenuta neodgovorena pitanja).
No, krenimo redom:
Na tronu Grammy nominacijama, s njih ukupno devet, zasjela je pop diva Beyoncé što ju je u konačnici učinilo i novom rekorderkom. Naime, iako je zbog koronavirusa odbila nastupiti u sklopu ceremonije, Beyoncé je uz tri ovogodišnje nagrade ispisala povijest službeno postavši glazbenicom s najviše osvojenih Gammyja. U dosadašnjoj karijeri nosi titulu i najnominiranije ikad: od ukupno 62 nominacije osvojila ih je ukupno 28 te tako prestigla Alison Krauss. Kipići koje je dodala sada rekordnoj kolekciji su onaj za najbolji glazbeni video, "Brown Skin Girl", zatim za najbolju R&B izvedbu, "Black Parade", hvaljeni singl humanitarnog karaktera, te za najbolju rap izvedbu, odnosno remix pjesme "Savage" koju izvodi u duetu s Megan Thee Stallion koja je ujedno proglašena i novom izvođačicom godine. U zahvali je istaknula poseban ponos na svoje korijene, a razloga za slavlje i ponos vladarici "Queen B" nije nedostajalo: prvu Grammy nagradu sinoć je osvojila je i njena kći Blue Ivy Carter, za pojavljivanje u videospotu "Brown Skin Girl". Sa samo devet godina, Blue Ivy je druga najmlađa osoba kojoj je dodijeljeno ovo priznanje.
Zavidnim brojem nominacija - svatko s njih šest - ove godine mogli su se pohvaliti i Dua Lipa zahvaljujući izdanju "Future Nostalgia", Roddy Ricch sa svojim "Rockstarom" te Taylor Swift. I dok je Ricchu nagrada izmaknula, Dua Lipa slavi priznanje za najbolji pop albuma, a Swift je svojoj zbirci dodala nagradu za album godine u čijoj su se kategoriji našli Jhené Aiko, Coldplay, Jacob Collier, Haim, Dua Lipa, Post Malone i Black Pumas.
Nominirani nekoliko puta bili su i zanimljivi Black Pumas. Pa, iako nisu otišli kući s nagradom oduševili su nastupom. Jedva čekamo čuti i vidjeti što nam novo spremaju!
Prve nominacije i prvu nagradu proslavio je i popularni (bivši) One Directioner Harry Styles - za najbolju samostalnu pop izvedbu "Watermelon Sugar" koju je i izveo u posebnom dijelu programa.
Prvoj Grammy nagradi ove godine nadali su se i članovi K-pop senzacije BTS koji su u povijest ušli kao prvi ikad nominirani korejski glazbeni sastav, no u tijesnoj konkurenciji, nagrada za najbolju pop grupnu/duet izvedbu dodijeljena je Lady Gagi i Ariani Grande za duet "Rain On Me". Slavila je i Billie Eilish, za snimku godine: "Everything I Wanted" dok je pjesmom godine proglašena "I Can't Breathe" kantautorice H.E.R.
Ako vam se do sada čini kako je velik dio ovogodišnje 63. po redu svečane dodjele nagrade naklonjen glazbenicama - dobro vam se čini! Sinoćnja dodjela nagrada Grammy bila je velika noć za žene u glazbenom svijetu. Uz već spomenute pop zvijezde, u kategoriji za najbolju rock izvedbu našle su se samo žene! Fiona Apple za singl "Shameika" (koja je odnijela i pobjedu), Phoebe Bridgers za "Kyoto", Brittany Howard za "Stay High", Grace Potter za "Daylight", Haim za "The Steps" te glazbeni sastav Big Thief s pjevačicom Adrienne Lenker za pjesmu "Not".
Ovdje je svakako zanimljivo spomenuti kako se u kategoriji za najbolji vokalni jazz album među nominiranima našla i mlada jazz zvijezda hrvatskih korijena Thana Alexi. Thana je prva nominirana glazbenica s ovih prostora, no nagrada je ipak pripala Kurtu Ellingu u Danilu Pérezu. Pratimo Thanu i dalje te ne sumnjamo u nove uspjehe!
"Who run the world? Girls!" - rekla bi Beyoncé.
Najbolju rock izvedbu imala je dakle Fiona Apple, a kada su u pitanju druge rock kategorije, još jedno u nizu iznenađenje ove godine je da su dau velikane rock glazbe ove godine zaobišle su glavne kategorije. Napokon, rekli bi neki? Kratku simboličnu posvetu u znak sjećanja u sklopu posebnog dijela ceremonij dobio je nedavno preminuli gitaristički heroj Eddie Van Halen. Prekratku za golemi utjecaj i inspiraciju koju i dalje širi? Možda, no ne zaboravimo kako je Grammy nagrada koja se dodjeljuja za nova glazbena ostvaranja. Doprinos glazbenih legendi neće biti zaboravljen, ali treba i prostora za stvaranje novih. :) Već bi i bilo vrijeme da se Grammy modernizira.
U metal svijetu, u kategoriji najbolje izvedbe, slave domaćoj publici jedni od omiljenih - Body Count sa svojom pjesmom "Bum-Rush". Najboljim rock albumom proglašen je "The New Abnormal" grupe The Strokes, a najbolju rock pjesmu, "Stay High", ima Brittany Howard.
Je li netko ipak zaboravljen? Čini se da da, a to bi Grammy moglo koštati ugleda. Jedna od najvrućih pitanja prethodnih mjeseci bilo je: Gdje je Weeknd? Unatoč iznimno hvaljenom albumu "After Hours" (koji je prema Spotify podacima nalazi na drugom mjestu najslušanijih) i još većem hitu "Blinding Lights" (koji je #1 prema objavljenim Spotify rezultatima slušanosti te drugi na Billboardovoj godišnjoj ljestvici) Weeknd je ove godine ostao bez ijedne nominacije. Nezadovoljstvo što su ga nominacije u potpunosti zaobišle glazbenik nije skrivao javno optuživši Grammy za korumpirane dodjele u čemu su ga na društvenim mrežama podržali i drugi glazbenici kao što su Drake, Charlie Puth pa čak i Elton John. U međuvremenu, Weekendov uspjeh samo kreće se putanjom "samo oštro prema visinama", a Grammy? Grammy tko? Odlučio je potpuno bojkotirati ovu glazbenu instituciju. Ignoriranje od strane Grammyja izvođača kao što je Weeknd (paralelno i njegove publike) svakako je iznenađujuće i neopravdano, a još više čudi činjenica kako iz Grammyja nisu iznijeli adekvatne argumente kako ili zašto je došlo do toga da jedan od najtraženijih izvođača nije nominiran niti u jednoj kategoriji. Kako prenosi Variety, osnovni komentar odgovornih je (osvrćući se pri tome na kvalitetu ostalih nominiranih) kako ne vide manu u samom procesu.
Iako trostruko nominiran, sveukupnim popisom nominacija inicijalno nije bio zadovoljan niti Justin Bieber koji je javno kritizirao uvrštavanje u "krive kategorije". Naime, Bieberu se nije svidjelo što se ponovo našao u pop kategoriji budući da se, kako ističe, istinski trudio kreirati moderni R’n’B zvuk. Bi li imao više uspjeha da je nominiran u "pravim" kategorijama? Nadamo se da je ipak zadovoljan s osvojenom nagradom ta najbolji country (ne pop!) duet - "10,000 Hours" nastao u Dan + Shay suradnji.
Razna negodovanja proizašla su i oko kategorije za album godine kao i kod kategorije za najbolji rap album godine gdje, prema mišljenjima mnogih, rap glazbenici koji su to zaslužili nisu niti spomenuti dok se za kraljicu ovogodišnje ceremonije Beyoncé paralelno postavlja pitanje kako je mogla biti nominirana za album koji u vrijeme nominacija još nije službeno bio objavljen? Nagrada za rap izvedbu pripala je, već spomenuto, Megan Thee Stallion i Beyoncé, za "Savage", najbolji rap album je Nasov "King's Disease", a najbolju melodijsku rap izvedbu, "Lockdown", izveo je Anderson .Paak koji je s Brunom Marsom nastupio na ceremoniji te predstavio njihov novi glazbeni projekt Silk Sonic.
Negodovanja je uvijek bilo i uvijek će biti, no da li su ove godine nelogičnosti na površinu isplivale više nego inače? Dovodi li to u pitanje vjerodostojnost nagrade?
Budući da, posebno kada je glazbeni sektor u pitanju, 2020. i 2021. obiluju na baš najljepšim vijestima hajdemo ipak zaključiti u pozitivnom kontekstu. Važno je napomenuti i kako je The Recording Academy, organizacija koja stoji iz prestižne dodjele Grammy nagrada 2020. godine donijela i nekoliko odluka o promjenama naziva kategorija. Slijedeći globalne svjetske trendove, kategorija "The Best Urban Contemporary Album" (Najbolji album suvremene urbane glazbe) preimenovana je u "Best Progressive R&B Album" (Najbolji album suvremene R&B glazbe), dok ranije poznata kao "World Music" kategorija sada nosi ime "Global Music". Želja je, istaknuli su iz Grammya, uz nova imena kategorija bez posebne "ladice" prigrliti i obuhvatiti sve glazbene trendove, jednako kao i različite zajednice te tako odgovorno nastaviti djelovati ukorak s kulturnom evolucijom.
Svečana dodjela nagrade Grammy, 63. po redu, najavljena je 31. siječnja 2021. godine te bi se trebala održati u Staples Centru u Los Angelesu. Kao voditelj-domaćin najavljen je komičar Trevor Noah, a u kojem obliku će se ceremonija odviti - hoće li biti u potpunosti "virtualna" ili će se svečani dio održati uz limitiran broj posjetitelja ili pak bez publike - ostaje još vidjeti. Ukoliko ceremonija bude organizirana kao online event bit će to još jedna stavka koji ovoj dodjeli donosi epitet - povijesne.
Nagrada Grammy, godišnja je nagrada za izuzetne doprinose u glazbenoj umjetnosti i diskografiji koju dodjeljuje NARAS, američka Akademija za diskografsku umjetnost i znanost. Nagrada je ustanovljena 1959. godine, a 63. svečana dodjela nagrade Grammy, uz limitiran broj uzvanika, održana je, nakon duple odgode termina, 14. ožujka 2021. godine u Staples Centru u Los Angelesu.
Detaljan popis dobitnika i nominiranih u svim kategorijama nalazi se OVDJE, a niže izdvajamo neke od najupečatljivijih:
Snimka godine:
"Everything I Wanted," Billie Eilis
Album godine
Folklore, Taylor Swift
Pjesma godine
"I Can't Breathe," Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)
Najbolji novi izvođač
Megan Thee Stallion
Najbolja samostalna pop izvedba
"Watermelon Sugar," Harry Styles
Najbolja pop grupna/duet izvedba
"Rain On Me," Lady Gaga with Ariana Grande
Najbolji vokalni pop album
Future Nostalgia, Dua Lipa
Najbolji album suvremene instrumentalne glazbe
Live at the Royal Albert Hall, Snarky Puppy
Najbolja izvedba rock glazbe
"Shameika," Fiona Apple
Najbolja izvedba metal glazbe
"Bum-Rush," Body Count
Najbolja rock pjesma
"Stay High," Brittany Howard
Najbolji rock album
The New Abnormal, The Strokes
Najbolji album alternativne glazbe
Fetch the Bolt Cutters, Fiona Apple
Najbolja R&B izvedba
"Black Parade," Beyoncé
Najbolja R&B pjesma
"Better Than I Imagine," Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson, songwriters (Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello)
Najbolji R&B album
Bigger Love, John Legend
Najbolja rap izvedba
"Savage," Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé
Najbolja melodijska rap izvedba
"Lockdown," Anderson .Paak
Najbolja rap pjesma
"Savage," Beyoncé, Shawn Carter, Brittany Hazzard, Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe & Anthony White, songwriters (Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé)
Najbolji rap album
King's Disease, Nas
Najbolji country album
Wildcard, Miranda Lambert
Najbolji vokalni jazz album
Secrets Are The Best Stories, Kurt Elling Featuring Danilo Pérez
Najbolni instrumentalni jazz album
Trilogy 2, Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade
Najbolni album tradicionalne blues glazbe
Rawer Than Raw, Bobby Rush
Najbolni album suvremene blues glazbe
Have You Lost Your Mind Yet?, Fantastic Negrito
Najbolji soundtrack za vizualne medije
Jojo Rabbit, Various Artists
Najbolja glazbeno ostvarenje za vizualne medije
Joker, Hildur Guðnadóttir, skladatelj
Napisala: Dea Čičković