Specijal

Book Report; Interliber u 10 koraka - knjige na koje morate baciti oko

Book Report; Interliber u 10 koraka - knjige na koje morate baciti oko

Međunarodni sajam knjiga Interliber ove godine na Zagrebačkom Velesajmu traje od 12. do 17. studenog, a u moru knjiga koje pripremaju izdavači odabrali smo ih nekoliko na koje vrijedi skrenuti pažnju. Pa krenimo redom.

1. Autobiografija frontmana grupe Motorhead - Lemmy Kilmister i Janiss Garza (Rockmark)

Ian Fraser Kilmister, mnogima poznatiji kao Lemmy iz Motörheada, rođen je na Badnjak 1945. U ranoj mladosti je shvatio da se komadi pale na frajere s gitarom, pa je sukladno tome i odredio svoj životni poziv. Lemmy Kilmister bilo je sinonim za notorno pretjerivanje i glasni rock. Pričalo se da bi njegova krv za druge bila smrtna poput otrova. Iako je tek pred kraj života dobio status koji zaslužuje, Lemmy i Motörhead su se tijekom četrdeset buntovničkih godina karijere dokazali kao nepopustljivi osvajači svijeta rocka. Lemmy je autobiografiju pisao u suradnji s priznatom rock novinarkom Janiss Garza i objavio 2002., a ovo nadopunjeno izdanje objavljeno je godinu dana nakon njegove prerane smrti. Osim što donosi dirljivi predgovor Larsa Ulricha iz Metallice, knjiga je postala i zaokružena cjelina jedne posebne rock veličine.

 

2. Elena Ferrante - Mučna ljubav (Profil)

Delia, autorica stripova koja živi u Rimu, iščekuje posjet Amalije, svoje majke koja ne dolazi kako je bilo planirano, ali je naziva i nesuvislim objašnjenjima daje naslutiti da nešto nije u redu. Dan nakon zadnjeg poziva, Delia saznaje da joj se majka utopila i odlazi na njezin pogreb. Nakon posljednjeg ispraćaja odlazi na putovanje kaotičnim ulicama rodnog Napulja kako bi rekonstruirala majčine posljednje dane, istinu o svojoj obitelji, ali i svemu što je duboko potisnula. Mučna ljubav - priča o kompleksnom odnosu majki i kćeri, kompliciranom čvoru laži, emocija i zajedničke prošlosti koja ih veže - romaneskni je prvijenac velike Elene Ferrante. Po ovoj žestokoj, sjajnoj prozi snimljen je i film u režiji Marija Martonea.

 

3. Astrofizika za ljude u žurbi - Neil deGrasse Tyson (Znanje)

Koja je priroda prostora i vremena? Kako se mi uklapamo u svemir? Kako se svemir uklapa u nas? Na ta će vam dubokoumna pitanja najbolji odgovor dati poznati astrofizičar i autor brojnih uspješnica Neil deGrasse Tyson. Malo je danas onih koji imaju dovoljno vremena za razmišljanje o svemiru. Zato Tyson sažeto i jasno te s mnogo humora svemir približava Zemlji u lako savladivim poglavljima koja se mogu čitati na bilo kojem mjestu i u bilo koje vrijeme dana prenatrpanog obvezama. Dok čekate na jutarnju kavu, autobus, vlak ili avion, Astrofizika za ljude u žurbi ponudit će vam sve potrebno da se sprijateljite s osnovnim astrofizičkim pojmovima: od Velikog praska do crnih rupa, od kvarkova do kvantne mehanike te od potrage za ekstrasolarnim planetima do potrage za životom u svemiru.

 

4. Djevojka iz močvare - Delia Owens (Vorto Palabra)

Godinama su glasine o djevojci iz močvare, Kyi Clark, opsjedale Barkley Cove, mirni gradić na obali Sjeverne Karoline. Tako da je 1969. godine, kad je mladić Chase Andrews pronađen mrtav, lokalno stanovništvo spremno uperilo prst u Kyu kao krivca za tu zagonetnu smrt. No, Kya nije onakva kakvom je smatraju. Ona je djevojka koja je preživjela napuštanje jednog po jednog člana svoje obitelji. Najprije ju je ostavila majka, bježeći pred nasilnim, vječito pijanim suprugom, a za njom su, jedno po jedno, pošli i braća i sestre. Nedugo za njima, nestao je i Kyin otac, a ona je, sa samo šest godina, ostala posve sama u trošnoj kolibi na rubu puste močvare. Kya je osjetljiva i inteligentna djevojka, srasla sa samoćom, toliko izolirana da je u divljini opstala sprijateljujući se s pticama i učeći iz pijeska. No, kad dvojicu mladića iz grada privuče njezina divlja ljepota, Kya se otvara novom životu – dok se ne dogodi nezamislivo.

 

5. Djetetovo dijete – Barbara Vine (Mozaik knjiga)

Kriminalistički roman "Djetetovo dijete" nova je knjiga iz opusa najveće spisateljice kriminalističkih romana na svijetu Barbare Vine! Poznata je kao autorica čije su kriminalističke priče pisane vrhunskim literarnim stilom. Dok je pod svojim pravim imenom Ruth Rendell pisala klasične vrhunske trilere, pišući pod pseudonimom Barbara Vine popuštala bi zakonima krimića i pisala samosvojne napete romane u kojima bi identitet ubojice bio manje važan od onoga što se zapravo dogodilo i koje su psihološke nijanse od običnog čovjeka mogle napraviti okrutnog ubojicu. U svojem najnovijem romanu "Djetetovo dijete", objavljenom u izdanju Mozaika knjiga, ova trostruka dobitnica Edgar Allan Poe Awarda, još jednom opravdava status jedne od najboljih spisateljica kriminalističkih romana. Ovo je četrnaesti roman koji je napisala pod prezimenom Vine. U svojoj bogatoj karijeri prodala je više od 20 milijuna primjeraka.

 

6. Mali kafić u Kopenhagenu - Julie Caplan (Koncept)

Dobro došli u mali kafić u Kopenhagenu gdje sve miriše na cimet, vruća je čokolada glatka poput svile, a romantika čeka iza svakog ugla. Život u Londonu donio je Kate Sinclair upravo ono što je oduvijek željela: uspjeh, glamur i šarmantnog dečka. I sve je dobro dok joj taj dečko iza leđa ne ukrade posao za kojim je čeznula. Slomljena srca i nesigurna, Kate mora pobjeći i ponovno pronaći smisao života. Prilika se ukaže kada danski klijent ponudi Kate putovanje u Kopenhagen kako bi otkrila tajnu danske sreće i osmislila kampanju za njegovu novu robnu kuću u Londonu. Noćne šetnje prekrasnim ulicama danskoga glavnog grada, svijeće i udobni naslonjači pomoći će Kate da otkrije kako se živi „na danski način“. No hoće li joj tajne hygge donijeti ispunjenje za kojim je oduvijek tragala?

 

7. Njemačka kuća - Annette Hess (Sonatina)

"Njemačka kuća" prekrasan je roman o memorijskoj blokadi u poslijeratnoj Njemačkoj, o kolektivnoj krivnji i individualnoj odgovornosti, o novoj generaciji koja sudjeluje u još jednom njemačkom gospodarskom uzletu i pritom se sve teže nosi s traumatičnim sjećanjima na rat, ali i o jednoj mladoj ženi i njezinu pokušaju da pronađe vlastiti smisao života. Ispisan gotovo kinematografskom gipkošću, ali uz bogatu dozu empatije i osjećaja za pravdu, ovaj roman portretira lik djevojke uhvaćene u mrežu društvenih i obiteljskih očekivanja, njezin osjetljiv ulazak u odraslu dob te korak po korak prikazuje njezin put k individualnosti. "Njemačka kuća" prvi je roman scenaristice i spisateljice Annette Hess, a njegov prijevod na hrvatski jezik potpisuje Dalibor Joler.

 

8. Nijemi pratitelji - Laura Purcell (Znanje)

Laura Purcell radila je kao knjižarka, gdje je otkrila i svoju ljubav prema pisanju romana. Za svoj roman Nijemi pratitelji osvojila je nagradu VHSmith Thumping Good Read Award 2018. godine. Osim tog, napisala je još nekoliko povijesnih romana prožetih elementima horora i nadnaravnog. Danas živi u Colchesteru sa svojim suprugom. Samo nekoliko mjeseci nakon vjenčanja, mlada Elsie Bainbridge ostaje bez svog supruga te odlazi na seosko imanje njegove obitelji pokušavajući stvoriti novi život sebi i svom nerođenom djetetu. No u staroj i zapuštenoj kući, osim čudne i negostoljubive posluge, Elsie pronalazi tajnovite zaključane sobe, zagonetni stari dnevnik, a noću je bude zastrašujući piskutavi zvukovi. Još gore, Elsie pronalazi i čudnovate drvene figure, oslikane da izgledaju poput stvarnih ljudi – a jedna od njih nevjerojatno sliči Elsie. Tko od osoblja  pomiče te zlosutne “nijeme pratitelje” posvuda po kući i jesu li se Elsienim dolaskom oslobodile zlokobne utvare prošlosti koje su trebale ostati zauvijek skrivene?

 

9. 9. studenoga - Colleen Hoover (Neptun)

Fallon se želi preseliti na drugi kraj države, Ben želi postati romanopisac. Iako su se upoznali u pogrešnom trenutku, dan prije Fallonine selidbe u New York, toliko se privlače međusobno da odluče provesti cijeli dan zajedno. Tijekom tog prvog susreta dogovore se da će se sljedećih pet godina sastajati istog datuma. Pritom će voditi odvojene živote, ulaziti u nove veze, stjecati nova iskustva i sazrijevati – Fallon u New Yorku, a Ben u Los Angelesu. Fallon će za to vrijeme raditi na svojoj karijeri, a Ben napisati roman nadahnut njihovom vezom i Falloninim zanimljivim životom. Dogovor se odvija po planu sve dok jednog dana Fallon ne posumnja u Bena. Nije sigurna govori li joj Ben istinu ili izmišlja savršenu stvarnost kako bi zaplet njegova romana dobio šokantan preokret. No nijedno od njih ne zna odgovor na pitanje može li se njihova veza – i istovremeno Benov roman – smatrati ljubavnom pričom ako protagonisti završe slomljena srca.

 

10. Abeceda grupe Metallica (Rockmark)

Hrvatski fanovi Metallice prvi će u svijetu moći pročitati slikovnicu "Abeceda grupe Metallica" (u originalu "The ABCs of Metallica")! Slikovnica će svijetu službeno biti predstavljena 26. studenog, no u dogovoru sa samim bendom glazbena knjižara Rockmark hrvatsko će izdanje ponuditi u ekskluzivnoj prodaji dva tjedna ranije: na Interliberu, od 12. do 17. studenog, a od 26. studenog u redovnoj prodaji. Slikovnicu je u suradnji s bendom napisao Howie Abrams, za ilustracije je zaslužan Michael "Kaves" McLeer, a nadahnuti hrvatski prijevod potpisuje Ivanka Mazurkijević. I kao da svjetska premijera nije dovoljna sama po sebi, Metallica i autor knjige dopustili su da se u hrvatsko izdanje dodaju slova kojih u abecedi engleskog jezika nema. Uz stihove i ilustracije, "Abeceda grupe Metallice" priča povijest benda od slova A do slova Ž. Svako slovo abecede predstavlja jedan od ključnih trenutaka njihovog putovanja od samih početaka do danas, ali i zabavne činjenice o članovima Metallice: Jamesu Hetfieldu, Kirku Hammettu, Robertu Trujillu i Larsu Ulrichu. Dio prihoda od prodaje direktno odlazi u humanitarne svrhe.

sound-report.com
sound report

Glazbeni magazin o domaćoj nezavisnoj sceni