


Budućnost možda jest pušiona, ali uz Stevena Wilsona malo manje.
U nekih je umjetnika upornost pohvalna karakteristika, makar ponekad ne bila dosljedna niti inovativna. Steven Wilson pak spada među one koji, kad se nečega uhvate, bome ne puštaju. U njegovom je to slučaju pop. Alternativci svijeta, duboko udahnite. Njegov najnoviji uradak ipak je evolucija zvuka koju je započeo još na „Hand.Cannot.Erase“ i usavršio na „To the Bone“. Nekima će pomalo biti čudno da progresivac piše pop, no nikad ga nisu ograničavali tuđi ukusi već samo vlastiti, bili oni komercijalni ili ne. Progresivni korijeni i dalje su prisutni, no nema više nikakve sumnje da se potpuno prepustio popu – pa bio on progresivan ili ne.
09.02.2021. prije 2 tjedana

For the Record: Funkadelic – „Maggot Brain“
Što se 70-ih motalo po glavi Georgea Clintona uza sve tadašnje droge vrlo je dobro pitanje. Sigurno nije bilo lako. Ni njemu, a bome ni drogama. Unatoč raznim ekscentričnostima, zaslužan je za jedan od najutjecajnijih kolektiva u funku. Dok je Parliament bio pristupačniji, Funkadelicov „Maggot Brain“ je nastavio njihovu eksperimentalniju, ali i zanimljiviju fazu. Ipak je riječ o albumu koji nam je podario jednu od najboljih solaža prošlog stoljeća. Da nije stalo samo na tome, produkcija albuma također je ostvarila velik pomak u odnosu na prijašnje uratke. Vjerojatno jer je većina benda bila (relativno) trijezna.
11.01.2021. prije 1 mjesec

For the Record: Jethro Tull – „Benefit“
Svaki bend u nekom trenutku „otkrije“ svoj zvuk. Nekad ranije, a nekad kasnije. Jethro Tullu je trebalo nekoliko albuma prije negoli su raskrstili s blues rockom i malo dublje se pozabavili progresivom. Prije negoli je „Aqualung“ definirao njihovu karijeru, „Benefit“ je definirao njihov zvuk. Je li bio bolji? Nije, ali je definitivno imao bolju produkciju.
04.01.2021. prije 1 mjesec

For the Record: Judas Priest – „Stained Class“
Jedno od bitnijih imena klasične faze metala, Judas Priest pokazao se u pravom svjetlu što je njihova karijera više odmicala, osobito tijekom 70-ih. „Stained Class“ je tako bio među prvim albumima na kojima su počeli ozbiljnije žariti i paliti, djelomično zahvaljujući i kvalitetnijoj produkciji Dennisa Mackaya.
21.12.2020. prije 2 mjeseca

For the Record: Black Sabbath – „Black Sabbath“
Black Sabbath, bend kojim većina metalaca označava početak žanra. Naravno, postoje bendovi koji su još ranije utjecali na nastanak metala, no njihov prvijenac „Black Sabbath“ definirao je sve elemente tipičnog žanrovskog albuma te već tad predstavio Sabbathov karakteristični zvuk. Što se tiče njegove kvalitete… Bio jest jedinstven, ali se uglavnom nije moglo reći da je dobar, osobito ne na samom početku kad se nisu mogli pohvaliti dobrom produkcijom. Nasreću, album nije bio ogledni primjerak kako bi žanr trebao i zvučati.
07.12.2020. prije 2 mjeseca

For the Record: Joe Satriani – „Surfing with the Alien“
Svatko ima album kojim se probio na scenu. U Satchevu je to slučaju bilo sa „Surfing with the Alien“, albumom koji je također zacementirao njegov status glazbenog božanstva. Ipak je riječ o jednom od njegovih najuspješnijih albuma sa svime po čemu je i postao poznat. Barem što se tiče glazbe. Produkcijski gledano… Volite li 80-e? Jer ćete upravo to i dobiti. Htjeli ili ne htjeli.
30.11.2020. prije 2 mjeseca

For the Record: Dio – „Holy Diver“
Prije pojave Brucea Dickinsona, najpoznatiji patuljak metala bio je Ronnie James Dio. Kao i njegov nasljednik, i on je bio poznat po snažnom i lako prepoznatljivom glasu koji se, među ostalim, isticao na uratcima Elfa, Rainbowa, Black Sabbatha i, konačno, Dia. Nakon uspješne suradnje sa Sabbathom, bilo je vrijeme da raskrsti s privremenim pozicijama u tuđim bendovima i osnuje vlastiti. Udruživši snage sa starim i ponekim novim poznanikom nastao je „Holy Diver“. Uvjerljivo njegov najbolji solo album, demonstrirao je impresivan repertoar, usprkos relativno ograničenoj produkciji.
23.11.2020. prije 3 mjeseca

For the Record: Scorpions – „Lovedrive“
Bez obzira što ih većina zna po 3 pjesme – možda čak i 4 – Scorpionsi posjeduju opsežan repertoar koji ima ponešto za svakog ljubitelja hard rocka, odnosno metala. Znam, znam, većini se metalaca diže kosa na glavi na samu pomisao ljubavne pjesme, no Scorpionsi su kadri zagrijati i njihova hladna, metalna srca. Ipak su se ispraksali u dobrim strukturama i zaraznim melodijama. No, nije im to jedini adut u rukavu. Osim za melodije, uvijek su imali i dobro uho za zvuk.
16.11.2020. prije 3 mjeseca

For the Record: Fleetwood Mac – „Tango in the Night“
Iako su karijeru započeli kao jedan od najupečatljivijih predstavnika britanske scene bluesa, Fleetwod Mac se s vremenom pretvorio u izrazito moćan pop rock sastav. Bili zadrti alternativci ili jednostavno prezirali sve povezano sa žanrom, sumnjam da nema ama baš nijedne pjesme koja vas ne bi uvukla u njihov kasniji repertoar. Lindsey Buckingham, Stevie Nicks te bračni par Vie obilježili su komercijalno najuspješniju fazu benda koja se nažalost okončala s „Tango in the Night“.
10.11.2020. prije 3 mjeseca

For the Record: Blue Öyster Cult – „Cultösaurus Erectus“
Promjena nije nešto negativno. Dapače, promjene mogu biti izrazito dobre za nečiji kreativni proces. Ponekad ipak treba isprobati nešto novo, nepoznato. Nešto što nas uhvati nespremne, ali nas istovremeno drži budnima i aktivnima. Ponekad se takva odluka isplati i dovede do novih spoznaja. Blue Öyster Cult nije nažalost imao tolike sreće. Njihov „Mirrors“ neuspjeli je pokušaj probijanja u komercijalne vode zapostavljajući pritom njihov tad već prepoznatljivi mračni zvuk. Nasreću, opametili su se pa su se već na idućem albumu vratili svojim poznatim zanimacijama. Ime njihovog uskrsnuća? „Cultösaurus Erectus“.
05.08.2020. prije 6 mjeseci

For the Record: The Who – „The Who Sell Out“
The Who je definitivno jedno od vječnijih imena tzv. Britanske invazije, vremena kad su američkim glazbenim ljestvicama te popularnom kulturom općenito vladali rock i pop sastavi Ujedinjenog kraljevstva. Za sobom su ostavili itekako bogat i ambiciozan repertoar koji je ubrzo nadišao prvotne korijene rocka i power popa. Njihov treći po redu uradak te istovremeno i prvi konceptualni album, „The Who Sell Out“ najočitiji je primjer koketiranja s psihodelijom i po glazbi i po produkciji. Također demonstrira mnogo bolju kvalitetu zvuka nego njihovi prijašnji albumi.
30.03.2020. prije 10 mjeseci

For the Record: Judas Priest – „Sad Wings of Destiny“
Možda mlađim generacijama i široj publici nisu toliko poznati kao neki drugi primjerci metala, no nema sumnje da je Judas Priest bio – a i dalje jest – jedan od glavnih pokretača žanra dok je bio tek u povojima. Uostalom, bend je zaslužan i za nekolicinu kozmetičkih detalja što se tiče cijele te supkulture, Naime, koži i zakovicama možemo zahvaliti Halfordu koji ih je „posudio“ sa S&M scene gay klubova. Sve u svemu, dovoljno je reći da je bend kroz cijelu svoju karijeru podosta utjecao na razvoj metala.
24.03.2020. prije 11 mjeseci